Quantcast
Channel: Sūduvos Gidas
Viewing all 23644 articles
Browse latest View live

„Kultūros dienos“ 2024: Marijampolė taps klasikinės muzikos epicentru

$
0
0

2024 metų rugsėjo mėnesį Marijampolė ir aplinkinis regionas tradiciškai taps klasikinės muzikos ir kultūros židiniu. Čia ketvirtuoju sezonu suskambės tarptautinis klasikinės muzikos festivalis, kuris iš „Kultūros savaitės“ šiemet taps visą mėnesį vyksiančiomis „Kultūros Dienomis“.

Festivalis „Kultūros Dienos“ vyks 2024 m. rugsėjo 6-20 dienomis įvairiose Marijampolės miesto ir regiono erdvėse.

Išskirtinė festivalio programa bus skirta ne tik melomanams, bet ir visiems, dar tik atrandantiems klasikinę muziką bei ieškantiems inovatyvių kultūrinių patirčių. Šviežiais gūsiais alsuojantis festivalis žada tikrą kultūrinį proveržį.

„Kultūros Dienų“ programą sudarys net aštuoni unikalūs renginiai. Jie pristatys pasaulyje pripažintus atlikėjus iš JAV, Moldovos, Lenkijos bei Jungtinės Karalystės. Festivalio organizatoriai, kaip visuomet, sąmoningai rūpinasi repertuaru, kuris maloniai nustebintų savąją publiką. Žadą atimančios, miestui dar neregėtos, inovatyvios muzikinės instaliacijos, dar nepatirti koncertiniai kontekstai bei išplėtota edukacinė programa, skirta Sūduvos jaunimui ir pedagogams – tai kertiniai projekto taškai, be kurių kūrybinė komanda šio festivalio neįsivaizduoja.

Projekte ypatingas dėmesys skiriamas Lietuvos diasporos menininkams, kurie sugrįžta kurti gimtojoje šalyje. Marijampolės Filharmonijos direktorius ir festivalio meno vadovas Marius Reklaitis nuoširdžiai vertina sugrįžtančius: „Diasporos menininkų iniciatyva kurti savai šaliai – tai ne tik reikšmingas kultūrinis įvykis, bet ir menui gyvybiškai svarbus tiltas, jungiantis mūsų praeitį, dabartį ir ateitį. Šie talentingi kūrėjai, sukaupę neįkainojamą patirtį užsienyje, grįžta į Lietuvą, įnešdami į mūsų gyvenimus naujų idėjų, perspektyvų ir energijos. Marijampolė tampa epicentru, kuriame atgimsta ryšiai su savosiomis šaknimis, kur susitinka tarptautinė patirtis ir vietinės tradicijos, o iš šios sintezės gimsta nauji kūrybiniai horizontai.“

Marijampolės Filharmonija didžiuojasi bene labiausiai išpuoselėtu kūriniu – Sūduvos jaunimo simfoniniu orkestru (SJSO). Trejus metus gyvuojantis orkestras, kurio pagrindas – Sūduvos jaunųjų menininkų kartos instrumentalistai, vėl galės mėgautis taip pačių laukiama kūrybine erdve, skirta jų potencialo puoselėjimui. Marijampolės Filharmonijos ir festivalio meno vadovė Kamilė Zaveckaitė džiaugiasi: „Įkūrėme šį orkestrą šventai tikėdami, kad tokia iniciatyva sugrąžins jaunimui motyvaciją rinktis klasikinį meną ir iš naujo pamilti klasikinę muziką. Kėlėme tikslą, kad repeticijos ir koncertinės dirbtuvės ištaisytų krintančius Sūduvos atlikimo meno studijų rodiklius. Patys sunkiai galime patikėti, kad vos per kelis metus šio tikslo įgyvendinimas pranoko mūsų pačių lūkesčius! SJSO projektas tapo laukiamiausiu muzikos moksleivių įvykiu Sūduvoje. Tikiu, kad tai yra gyvas įrodymas, jog atlikimo menas yra patirtis, kurios žodžiais nenusakysi.“

Festivalio meno vadovai - Kamilė Zaveckaitė ir Marius Reklaitis
Festivalio meno vadovai – Kamilė Zaveckaitė ir Marius Reklaitis / Marcel Lazar nuotr.

Festivalis „Kultūros Dienos“ šiemet pakvies žiūrovus ir klausytojus į gausą unikalių renginių:

„Ar tai tikrovė? Ar tai tik fantazija?“ – rugsėjo 6 d. 18:30 val., Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje patirsime festivalio atidarymo koncertą, kuriame maestro Mariaus Reklaičio diriguojami Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Česlovo Sasnausko kamerinis choras ir pianistai Kamilė Zaveckaitė bei Alexander Paley (Moldova) susivienys tam, kad suteiktų klausytojams nepakartojamą filosofinių muzikinių apmąstymų vakarą. Vien tik Fantazijos žanro repertuaras privers suklusti, galbūt net suabejoti ar muzikos nešami vis dar esame tikrovėje, ar jau visa keičiančioje, magiškoje fantazijos dimensijoje, kurią mums dovanoja atlikimo menas?

„Baldas“. Koncertas ir instaliacija fortepijonui ir baldui – rugsėjo 10 d. 19.00 val., Marijampolės kultūros centre miestui dar negirdėtas dviejų dalių patirtinis koncertas su neįtikėtinais garso ir šviesų efektais, integruotais „baldo“ – pianino instaliacijoje. Šiuolaikinėmis garso technologijomis ir tiesiogine transliacija susaistyti gyvas koncertas ir garso skulptūra bei instaliacija nagrinėja buitinės-fizinės bei meninės-idėjinės fortepijono prigimties dualizmą.

„Lietuvos grožis gitarų ritmu“ – rugsėjo 11 d., 19.00 val. Baltijos gitarų kvartetas, 2024 metais švenčiantis ansamblio dvidešimties metų jubiliejų, „Kultūros Dienose“ pristatys įvairialypę lietuvių ir ne tik kompozitorių programą naujoje festivaliui erdvėje – Paežerių dvare, kuris – ryškiausias Vilkaviškio rajono pasididžiavimas ir bene gražiausia Sūduvos krašto puošmena.

„Simfoninis baletas aštuonioms rankoms“ – rugsėjo 13 d. 19.00 val. Šiame išskirtiniame fortepijoninio kvarteto pasirodyme dalyvauja keturi virtuozai, kamerinio ansamblio „Neišskiriamieji pianistai“ nariai: Lukas Gedvilas, Lauryna Lankutytė, Gabija Maknavičiūtė ir Kamilė Zaveckaitė. Užburiantis artistiškumo ir inovatyvumo derinys Marijampolės Evangelikų Liuteronų bažnyčioje pražys simfonijoje. O neįtikėtiną sinchronizaciją ir darnią sinergiją klausytojai patirs ne tik ausimis, bet ir akimis!

„Hotel Tango“ – rugsėjo 15 d., 18.00 val. Trio Agora koncertas yra savotiška tarptautinė tango manifestacija. Ji nukels klausytojus į aistringą tango atsiradimo ir evoliucijos pasaulį – nuo Paryžiaus salonų iki mažų Buenos Airių gatvelių, per Jungtines Valstijas, Lotynų Ameriką, Vakarų Afriką ir Rytų Europą. Koncertas suskambės naujoje festivalio erdvėje – Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje

„Sustok, mintie svajinga!“ – rugsėjo 17 d., 19 val. Ši garso meditacija – koncertas yra valandos trukmės patirtinis pasirodymas. Jo metu, pianisčių duetas Piano Phase Project gyvai atliks įvairius klasikinius kūrinius, integruodamos improvizaciją, atsipalaidavimo meditacijas, tibetietiškų dubenėlių, lietaus ir vėjo instrumentų skambesius kartu lietuviškai skaitydamos muzikantų K.Warner, V.Wooten bei M.K.Čiurlionio tekstus. Muzikos terapijos dėka, galima susipažinti su priemonėmis, padėsiančiomis suvaldyti taip labai šiais laikais besiblaškančią mintį. Tokio tipo renginys „Kultūros Dienų“ publikai padės patirti gydantį klasikinės muzikos poveikį.

GALA koncertas – rugsėjo 20 d. 19.00 val., iškilmingame festivalio uždarymo koncerte Marijampolės kultūros centre, tradiciškai pasirodys Sūduvos jaunimo simfoninis orkestras kartu su pianiste Kamile Zaveckaite bei dirigentu Mariumi Reklaičiu. Koncertas nestokos muzikinių staigmenų ir svarbiausia – švęs Sūduvos regiono jaunųjų talentų muzikinį potencialą.

Keliaujanti Dainiaus Čėplos fotografijų paroda „Šviesos persmelktas žvilgsnis į klasiką“ bus eksponuojama kiekviename festivalio koncerte, o po festivalio ja bus galima ir toliau žavėtis „Spindulio“ kino teatre Marijampolėje. Fotografijų kolekcija, sudaryta iš praėjusių „Kultūros Savaitės“ festivalio akimirkų, peržengia tradicinės fotografijos ribas. Per Dainiaus Čėplos objektyvą krentanti šviesa nuguls monochrominėse nuotraukose, kurios pasiūlys iš naujo „išgirsti“ klasikinės muzikos melodijas, amžiams sustingusias „skambančioje“ akimirkoje.

Festivalis „Kultūros Dienos“ siekia puoselėti ir populiarinti profesionalų atlikimo meną bei skatinti tarptautinį kultūrinį bendradarbiavimą. Kviečiame visus dalyvauti šioje nepaprastoje, kultūrai skirtoje šventėje!

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Marijampolės Savivaldybė.

Daugiau informacijos apie festivalio programą galite rasti oficialioje Marijampolės Filharmonijos svetainėje bei Facebook ir Instagram paskyrose.

Festivalio „Kultūros dienos“ programa
Festivalio „Kultūros dienos“ programa / organizatorių nuotr.

Šis straipsnis „Kultūros dienos“ 2024: Marijampolė taps klasikinės muzikos epicentru pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.


Savaitgalio renginiai Sūduvoje

$
0
0

Kas vyksta Marijampolėje?

Kas vyksta Vilkaviškyje?

Kas vyksta Šakiuose?

Kas vyksta Kazlų Rūdoje?

Kas vyksta Kalvarijoje?

Kviečiame susipažinti su šio savaitgalio renginiais Sūduvoje!


Renginių nerasta!

Įdomu kas vyks šį ar ateinantį mėnesį? Visus renginius galite rasti puslapyje Artimiausi renginiai.

Šis straipsnis Savaitgalio renginiai Sūduvoje pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Gerumo niekada negana: bibliotekai padovanotas sensorinis namelis

$
0
0

Šiandien Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje įvyko oficialus Marijampolės moterų LIONS klubo dovanos – sensorinio namelio vaikams – atidarymo renginys.

Atidarymo renginyje bibliotekos atstovai pristatė, kad ši dovana labiausiai aktuali vaikams su padidintais poreikiais – namelyje vaikai galės ne tik nusiraminti, bet ir pailsėti ar žaisti, o labiausiai už šios idėjos įgyvendinimą reikia padėkoti jos iniciatorei Svajonei Rainienei.

Iniciatorė padėkojo bibliotekai už priėmimą ir tikisi, kad ši prasminga draugystė tęsis ir toliau, o moterų LIONS klubas stengsis dar labiau prisidėti prie šeimų su neįgaliais ar padidinto poreikio vaikais gyvenimo – pastaraisiais metais klubas aktyviai vykdė veiklą įvairiuose projektuose, organizavo konferencijas.

Iniciatyvos autoriai - Marijampolės moterų LIONS klubas ir S. Rainienė
Iniciatyvos autoriai – Marijampolės moterų LIONS klubas ir S. Rainienė

S. Rainienė neabejoja, kad biblioteka taip pat svariai prisideda prie kokybiško šeimų gyvenimo, dalyvaujant socialiniuose projektuose, todėl tokia partnerystė – abipusiai naudinga.

Renginyje dalyvavo ir Marijampolės savivaldybės atstovai
Renginyje dalyvavo ir Marijampolės savivaldybės atstovai

Renginyje dalyvavęs Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis pasidžiaugė, kad bibliotekos durys visada yra atviros visoms bendruomenės grupėms – nuo pačių mažiausių lankytojų iki senjorų, o toks požiūris yra sveikintinas pavyzdys. Vicemeras tikina, kad bendruomenėje visi jos nariai yra vienodai svarbūs, todėl tokios pilietinės iniciatyvos prisideda prie tinkamų sąlygų sudarymo.

Atidarymo renginyje - garbingų svečių sveikinimo žodžiai ir dovanos
Atidarymo renginyje – garbingų svečių sveikinimo žodžiai ir dovanos

Tarybos narys Alvydas Kirkliauskas, pats didelę gyvenimo dalį dirbęs su vaikais sporto srityje, neabejoja, kad LIONS klubo iniciatyva – maloni dovana ne tik bibliotekos bendruomenei, bet ir visiems gyventojams.

Nors oficialus sensorinio namelio erdvės atidarymas šeimos kampelyje įvyko šiandien, tačiau vaikai jį galėjo išmėginti jau nuo rugpjūčio 6 d.

Sensorinio namelio atidarymas Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje
Sensorinio namelio atidarymas Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje

Namelis savo principu primena palapinę, o tai sukuria saugumo ir privatumo jausmą. Namelyje bei šalia jo yra interaktyvių, žaismingų žaislų, kurie žadina vaikų vaizduotę, lavina įgūdžius.

Vaikams - interaktyvios veiklos
Vaikams – interaktyvios veiklos

Tėveliai tuo metu, kai vaikai linksmai žaidžia, gali gilinti savo žinias skaitant aktualią literatūrą, kurios dalį taip pat padovanojo Marijampolės moterų LIONS klubas.

Šis straipsnis Gerumo niekada negana: bibliotekai padovanotas sensorinis namelis pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Marijampolės sporto centras galingai pradėjo naująjį sezoną

$
0
0

Trečiadienį Marijampolės sporto centras garsiai ir aktyviai pažymėjo naujojo sezono pradžią. Šventės metu marijampoliečiai turėjo puikią galimybę susipažinti net su 16 skirtingų sporto šakų ir išbandyti jas patys. Smalsuoliai, tiek maži, tiek dideli, galėjo atrasti savo mėgstamiausią sporto veiklą ir pasinerti į sporto pasaulį.

Gausiai susirinkusiems šventės dalyviams buvo paruoštos sportinės veiklos bei įvairios pramogos. Renginio metu dalyviai galėjo mėgautis muzika, batutais, žaisti lauko žaidimus, džiaugtis putų šou ir tiesiog smagiai leisti laiką su bendraminčiais. Šventės akcentu tapo Deivido Basčio koncertas ir atkaklios bokso kovos, kurios dar labiau „įkaitino“ žiūrovų nuotaiką.

Gražioje šventėje dalyvavo ir su naujo sezono pradžia sveikino Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis ir Savivaldybės tarybos nariai.

Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis sakė nuoširdžiai palaikąs sporto centro bendruomenę, kuri nuolat auga ir stiprėja: „Sveikinu visus Marijampolės sporto centro auklėtinius, trenerius ir administraciją su prasidedančiu naujuoju sezonu. Linkiu ne tik didžiausios sėkmės ir geriausių rezultatų, bet ir dar stipresnio bendruomeniškumo bei pasimėgavimo savo pasirinkta sporto šaka. Džiaugiuosi, kad sporto centras kasmet auga, yra stiprinamas puikiais patyrusiais treneriais, nuolat gerinama infrastruktūra. Net neabejoju, kad ateinantys metai atneš dar daugiau puikių rezultatų ir gražių akimirkų!“

Marijampolės sporto centro direktorius Karolis Bauža dalinosi savo džiaugsmu dėl aktyvių marijampoliečių, kurie vis dažniau renkasi sportą ir noriai išbando naujas sporto šakas. Pasak jo, tai atsispindi ir nuolat augančiuose sportuojančių vaikų skaičiuose – šiuo metu sporto centre treniruojasi daugiau nei 1000 sportininkų, kuriuos ugdo 46 patyrę treneriai.

Šventę savo dalyvavimu pagerbė ir Marijampolės sporto centro auklėtinė, buriuotoja Viktorija Andriulytė, kuri neseniai dalyvavo Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Ji dalinosi savo patirtimi, papasakojo apie buriavimo sporto subtilybes ir skatino jaunuosius sportininkus atkakliai siekti savo tikslų.

Šis straipsnis Marijampolės sporto centras galingai pradėjo naująjį sezoną pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Kriūkuose dingo garbingo amžiaus senolis

$
0
0

Rugpjūčio 29 d. apie 20 val. 43 min. buvo gautas moters (gim. 1974 m.) pareiškimas, kuriame nurodė, kad tą pačią dieną apie 15 val. iš namų, esančių Šakių r. sav., Kriūkų mst., išėjo ir iki šiol negrįžo vyras (gim. 1940 m.).

Asmuo yra apie 1,60 m. ūgio, plikas, pilkų akių, lieso kūno sudėjimo, buvo apsirengęs tamsiai mėlynos spalvos sportines kelnes su baltos spalvos dryžiais šonuose, vilkėjo marškinėlius su rankovėmis iki alkūnių, viena pusė marškinėlių baltos spalvos, kita juodos spalvos, su užrašais priekyje, avėjo tamsios spalvos kroksus, ant galvos buvo užsidėjęs tamsiai pilkos spalvos kepurę su snapeliu.

Šis straipsnis Kriūkuose dingo garbingo amžiaus senolis pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Švietimo įstaigų vadovų susitikime aptartos šių metų naujovės

$
0
0

Kasmet prieš naujų mokslo metų startą Marijampolės savivaldybės administracijos vadovai pakviečia susitikti savivaldybės švietimo įstaigų vadovus, kad apžvelgtų praėjusių mokslo metų rezultatus bei susipažintų su naujovėmis ateinančiais mokslo metais. Išskirtinėje aplinkoje – Marijampolės meno mokykloje vykusį susitikimą papuošė šios įstaigos auklėtinių muzikiniai pasirodymai.

Susitikime su įstaigų vadovais dalyvavo Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, vicemerė Agne Pavelčikienė, Tarybos narys, Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Alvydas Zdanys, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Nerijus Mašalaitis bei šio skyriaus specialistai.

Sveikindamas įstaigų vadovus P. Isoda džiaugėsi puikiais praėjusių metų akademiniais rezultatais: „Nors vasarą ugdymo įstaigose pats darbymetis, o apžiūrėję mūsų savivaldybės įstaigas matome, kad buvo nuveikta ypač daug darbų, reikėjo ir šiek tiek pailsėti. Tikiu, kad vėl galėsite visa jėga kibti į darbus, nes šiais metais iššūkių laukia ne ką mažiau. Daug naujų projektų, statybų, viešųjų pirkimų, tačiau esame pasirengę padėti, kad mūsų savivaldybės ugdymo įstaigos ir toliau tik gražėtų, o sąlygos mokytis čia būtų pačios geriausios. Ne ką mažiau svarbu ir kolektyvo darna, todėl linkiu susikalbėjimo, kantrybės ir drąsos bei kad šie mokslo metai būtų ne prastesni, o galbūt net ir geresni už praėjusius“.

Pasak A. Zdanio, vienas labiausiai džiuginančių dalykų Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigose, jog, nepaisant pavienių atvejų, mūsų mokiniams pakanka mokytojų, tai neabejotinai gero vadovų darbo rezultatas. Jis taip pat teigiamai vertino įstaigose vykstančius pokyčius, susijusius su infrastruktūra, kurie akivaizdžiai matomi visiems.

Susitikime dalyvavusiems vadovams N. Mašalaitis pristatė ikimokyklinio ugdymo, pradinio ugdymo, švietimo pagalbos ir neformaliojo švietimo, pedagogų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo, valstybinių brandos egzaminų ir kitus klausimus.

Aptartos LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ikimokykliniam ugdymui parengtos naujovės, kurių pagrindinė – atnaujintų ikimokyklinio ugdymo programų parengimas. Šias programas įstaigos turės pateikti iki kitų metų liepos 31 d.

Pasikeitimų sulauksime ir pradiniame ugdyme. Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. įgijusiu pradinį išslavinimą asmeniu bus laikomas asmuo, baigęs pradinio ugdymo programą bei privalomai dalyvavęs nacionaliniuose mokinių pasiekimų patikrinimuose. 11 Nacionalinės švietimo agentūros projekte dalyvaujančių Marijampolės savivaldybės mokyklų netrukus pasieks 300 kompiuterių.

Paprašyta su visuomene pasidalyti mintimis apie artėjančius mokslo metus, laukiančias naujoves ir apie tai, ar pasiteisino jau priimti sprendimai, vicemerė Agnė Pavelčikienė išsamiai atskleidė surinktus duomenis ir papasakojo savo įžvalgas, kurias pateikiame:

Rugsėjo 1-ąją į mokyklas įžengs beveik 5600 mokinių

Skaičiuojama, kad šiais, 2024–2025, mokslo metais Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose mokysis beveik 5600 mokinių, ir tai yra šiek tiek mažiau nei praėjusiais mokslo metais. Pirmokėlių skaičius išlieka panašus, koks kad buvo pernai – su jauduliu pirmą kartą į mokyklą eis 550 pirmokų. Šiek tiek padidėjo abiturientų skaičius, šiais metais jų bus 430, o į darželius sugužės apie 2000 vaikučių. Pastebima, kad mokyklų klasės sukomplektuotos kiek įmanoma optimaliai, nes 1, 5 ir 9 klasėse yra likę vos po keletą laisvų vietų.

Naujovės klasių komplektavime ir mokyklų tinklo pertvarkoje

Šių mokslo metų pradžia atneša gerą žinią mokytojams – sumažintas maksimalus mokinių skaičius klasėje, t.y. pradinėse klasėse bus po 22, o vyresnėse po 28 mokinius. Mokytojai išties turėdavo dirbti perpildytose klasėse, o turint omenyje, kad kasmet į mokyklas ateina vis daugiau specialiųjų poreikių turinčių mokinių, buvo būtina sumažinti mokinių skaičių, kad mokytojai galėtų dėmesio skirti visiems. „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre „nuauginamos“ bendrojo lavinimo klasės ir šiemet neformuojama 1 ir 2 klasė. Kita naujiena –  „Ryto“ pagrindinė mokykla tapo progimnazija.

Ukrainiečiai pritapo mokyklose

Sulaukiame kur kas mažiau atvykusių iš Ukrainos, taip pat stebima tendencija, kad ukrainiečių skaičius, lyginant su pernai metais, sumažėjo trečdaliu. Skaičiuojame, kad mokyklas lankys apie 60 mokinių iš Ukrainos. Galima pasidžiaugti, kad nebeliko išlyginamųjų klasių, o tai reiškia, kad ukrainiečiai puikiai pritapo, įsisavino lietuvių kalbą ir dabar mokosi su visais mokiniais bendrai.

Švietimo pagalba tampa labiau prieinama

Nuosekliai auga švietimo pagalbos specialistų ir mokinio padėjėjų skaičius. Kartu auga ir švietimo pagalbai skiriamos lėšos, o Marijampolės savivaldybė – viena iš tų, kuri prie valstybės lėšų skiria papildomas savivaldybės biudžeto lėšas. Planuojama, kad pasibaigus konkursams į laisvas pareigybes, Marijampolės savivaldybėje dirbs ir pagalbą teiks daugiau 120 mokinio padėjėjų.

Didesnės galimybės kiekvienam

Šiais mokslo metais visos klasės mokysis pagal atnaujintą ugdymo turinį. Tam jau išleisti arba greitu metu bus išleisti nauji vadovėliai. Mokytojams pasiekiamos įvairios skaitmeninės mokymo priemonės bei su valstybiniais brandos egzaminais susijusi informacija.

Dar daugiau vietų darželių skyriuose

Pernai buvo matyti, kad darželiuose trūko vietų patiems mažiausiems. Šiemet buvo įkurtos dar 2 darželio grupės patiems mažiausiems vaikams, gimusiems 2023 metais. Jei anksčiau buvo 100 vietų, tai šiais metais jų yra 120. Apskritai, skaičiuojama, kad Marijampolės švietimo įstaigas lanko apie 2500 ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų, ir galima teigti, kad vietų skaičius yra visiškai tenkintinas. Darželiuose taip buvo sumažintas vaikučių grupėse skaičius ir dabar nuo 3 metų amžiaus grupėje yra nebe 20, o 18 vaikučių. Tai irgi yra susiję su tendencija, kad į darželius ateina vis daugiau vaikučių, turinčių specialiųjų poreikių.

Jeigu skaičiuotume visų amžiaus grupių visas laisvas vietas darželiuose, pamatytume, kad vis dar yra apie 100 laisvų vietų, tad nebėra problemos, kai vaikučiai nepatenka į darželius. Be abejo, jei tėveliai nori, kad jų mažasis lankytų tik jų pasirinktą darželį ir nenori rinktis kito, jiems tenka palaukti,  kol atsilaisvins norima vieta.

Marijampolės vaikų lopšelio-darželio startas

Visų darželių sujungimas į vieną buvo įgyvendinamas vasarą, nes buvo tikimasi, kad vasaros laikotarpis bus patogesnis. Tačiau šią vasarą darželius lankė pakankamai daug vaikų, kiek daugiau nei įprastai būna vasarą, ir nemažai darbuotojų atostogavo, kas kėlė tam tikrų iššūkių. Šiuo metu situacija tikrai yra stabili, įstaigų aplinką prižiūri mobili priežiūros komanda, maistas gaminamas vietoje. Be abejo, pasigirsta kalbų, kad galbūt maistas yra vaikučiams ne itin skanus, tačiau reikia turėti omenyje, kad maistas yra gaminamas sveikas ir subalansuotas, prie kurio kai kuriems vaikučiams reikės priprasti, tačiau tai daroma dėl mažųjų sveikatos. Netrukus pradės dirbti dietologas, kuris taip pat peržiūrės maitinimo pasiūlą, tad meniu dar gali ir keistis. Taip pat ieškoma sprendimų, kokį maistą ir kaip patiekti vaikams, turintiems alergijų.
Atsiradus vieningam administravimui ir atsiradus laisvoms patalpoms gerinama ugdymo aplinka ir kokybė: geresnės sąlygos bus ir švietimo pagalbos specialistams, o ir mažiesiems bus įkurtos naujos erdvės.

Atsinaujinusios įstaigos

Ko gera didžiausius pokyčius šiais mokslo metais pajaus „Šaltinio“ progimnazijos ir lopšelio-darželio skyriaus „Ąžuoliukas“ bendruomenės, nes čia vykdomi pastatų renovacijos darbai. Būtina paminėti ir kitus didesnius darbus, tokius kaip takų ir aikštelės atnaujinimas Igliaukos A. Matučio gimnazijoje, valgyklos remontas Liudvinavo K. Borutos gimnazijoje, sanitarinių mazgų atnaujinimas P. Armino ir „Ryto“ progimnazijose, automobilių stovėjimo aikštelės rekonstrukcija prie R. Stankevičiaus progimnazijos, naujų lavinamųjų klasių įrengimas „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre, Mokolų progimnazijos stadiono atnaujinimas. Atskiro paminėjimo nusipelno naujasis fortepijonas Meno mokykloje, kuris yra vienintelis toks regione.

Tūkstantmečio mokyklų programa

Esminis šios programos tikslas – kiekvienam besimokančiajam sukurti lygiavertes ir šiuolaikiškas kokybiško ugdymo(si) sąlygas, lemiančias geresnius mokinių pasiekimus matematikos ir gamtos mokslų srityse.

Programoje dalyvauja šešios savivaldybės mokyklos, tačiau veiklos planuojamos taip, kad jų rezultatais galėtų pasinaudoti visos savivaldybės ugdymo įstaigos. Suplanuota, kad programoje dalyvaujančios mokyklos veiklą tobulins keturiose srityse: lyderystė veikiant, įtraukusis ugdymas, kultūrinis ugdymas ir STEAM ugdymas.

Pagal programą atnaujinama įstaigų infrastruktūra, vykdomas matematikos žinių testavimas, personalizuoti matematikos mokymai, planuojamas bendradarbiavimas su profesionaliais kino kūrėjais bei kitos įdomios veiklos.

Sprendžiamas pedagogų trūkumo klausimas

Ko gera, visoje Lietuva itin jaučiamas švietimo pagalbos specialistų trūkumas, tad savivaldybė ieškojo būdų, kaip paskatinti ar pritraukti trūkstamų specialybių pedagogus. Buvo patvirtinta Studijų rėmimo programa ir  pernai ja pasinaudojo nemažai asmenų, tad programa tęsiama ir šiais metais.

Pastebima, kad populiariausios studijos apima tik pradinį ir ikimokyklinį ugdymą, tačiau yra ir tokių, kurie renkasi tapti spec. pedagogais ar logopedais. Studijų rėmimo programa veikia taip, kad pasirinkusieji studijuoti trūkstamą specialybę gali tikėtis, kad jų studijos bus apmokamos, kad jie gaus stipendiją arba vienkartinę išmoką įsidarbinus. Šiemet finansavimas skirtas 8 besimokantiems asmenims, kurie baigę studijas dirbs savivaldybės švietimo įstaigose. Finansavimas skiriamas į prioritetinį sąrašą įtrauktų specialybių studentams, šiuo metu Marijampolės savivaldybės švietimo pagalbos specialistų ir pedagoginių darbuotojų poreikio prioritetiniame sąraše įtraukta 18 švietimo specialistų ir mokytojų pareigybių.

Pedagogai kviečiami kelti kvalifikaciją

Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigų specialistai kviečiami pasinaudoti sukurtomis galimybėmis kvalifikacijos tobulinimui.

Pedagogams siūloma įgyti papildomas dalykines kompetencijas: ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo, pradinio ugdymo, specialiosios pedagogikos, lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbų, logopedijos.

Taip pat tęsiamos ir nacionalinės kvalifikacijos programos. Mokytojai gali rinktis akredituotas programas, skirtas įtraukiajam ugdymui, gyvenimo įgūdžiams ugdyti, lietuvių kalbai ir literatūrai, matematikai mokyti, gamtamoksliniam raštingumui didinti ir kt.

Švietimo įstaigų vadovams siūloma įgyti edukologijos arba verslo vadybos ir viešosios vadybos magistro laipsnį šešiose aukštosiose mokyklose.

Auga dėmesys specialiuosius ugdymo poreikius turintiems mokiniams

Pastaruosius keletą metų Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose ypač daug dėmesio skirta mokinių su specialiaisiais ugdymo poreikiais gerovei. Įrengtos nusiraminimo erdvės bei kitaip pritaikyta ugdymosi aplinka.

Žvelgiant Lietuvos mastu, Marijampolės savivaldybėje yra kiek mažiau specialiuosius ugdymo poreikius turinčių mokinių. Šių metų duomenimis tokių yra apie 11,5 proc. nuo visų savivaldybės mokinių. Susidūrusios su sunkumais ugdymo įstaigos pagalbos gali kreiptis į 4 nacionalinius centrus. Mokyklas konsultuoja Lietuvos įtraukties švietime centras, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras bei „Diemedžio“ ugdymo centras. Šie centrai padeda spręsti mokymosi ir raidos, elgesio bei emocijų sutrikimus.

Nuotaikinga mokslo metų pradžia

Šiemet rugsėjo 1-oji – sekmadienį, tad beveik visos įstaigos mokslo metų pradžios šventes organizuoja pirmadienį, rugsėjo 2-ąją dieną. Išimtis R. Stankevičiaus progimnazija, kuri rugsėjo 1-ąją švenčia savo jubiliejų ir mokslo metų pradžią. Jau tradiciškai, po susitikimų mokyklose ir darželių skyriuose, visi  kviečiami į Poezijos parką, kur nuo 15 valandos vyks būrelių ir užimtumo mugė, džiugins nemokami batutai, o nuo 17 valandos laukia puikūs koncertai.

Šis straipsnis Švietimo įstaigų vadovų susitikime aptartos šių metų naujovės pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Šakiuose rugsėjį numatomas asbesto atliekų rinkimas

$
0
0

Šakių rajone numatomas asbesto atliekų rinkimas. Apie asbesto atliekų rinkimą kiekvienas gyventojas bus individualiai informuotas prieš savaitę laiko.

Atliekos turi būti:

  • Sudėtos ant palečių;
  • Apvyniotos plėvele (geriausiai permatoma);
  • Padėtos lengvai privažiuojamoje vietoje prie sklypo ribos ar prie kelio (gali būti sudėta ant plytų ar lentų paaukštinimo, jog diržus butų galimybė perjuosti per krovinio apačią).

Asbesto atliekos negali būti:

  • Po medžiais;
  • Po aukštos įtampos laidais;
  • Už pastatų;
  • Kitose vietose, kur nėra galimybės privažiuoti.

Atliekas surenkanti transporto priemonė atliekas gali paimti tik iš vieno ar kito šono. Transporto priemonės svoris apie 20 T, todėl gyventojas prieš leisdamas važiuoti į trinkelėmis grįstą kiemą gerai pagalvotų, nes vairuotojas be gyventojo sutikimo ar jam nedalyvaujant į kiemą nevažiuoja.

Asbesto duženas reikia sudėti į tvirtą didmaišį, nes būna atvejų kai maišą pakėlus atliekos išbyra.

Šis straipsnis Šakiuose rugsėjį numatomas asbesto atliekų rinkimas pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Vilkaviškyje vyko tradicinis rudeninis savivaldybės švietimo įstaigų vadovų pasitarimas

$
0
0

Ketvirtadienį Vilkaviškio sporto centre vyko tradicinis rudeninis savivaldybės švietimo įstaigų vadovų pasitarimas, kurio svarbiausia tema – įtraukusis ugdymas.

Švietimo įstaigų vadovų pasitarime taip pat dalyvavo ir savo įžvalgomis pasidalino Savivaldybės meras A. Neiberka, vicemerai D. Riklienė bei J. Juškauskas, Administracijos direktorius V. Gavėnas, Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Ž. Žilinskienė bei skyriaus specialistės ir rajono švietimo įstaigų vadovai.

Pasitarimo pradžioje meras pasveikino susirinkusius įstaigų vadovus bei dėkojo jiems už visus nuveiktus darbus. „Savivaldybės ir visų ugdymo įstaigų bendromis pastangomis siekiame, kad kiekvienas  savivaldybės vaikas gautų kokybišką ugdymą. Noriu padėkoti už puikius rezultatus ir kartu darniai įveiktus iššūkius praeitais mokslo metais ir kartu pasveikinti bei pasidžiaugti, kad prasideda nauji mokslo metai. Tegul šie mokslo metai būna kupini pasiekimų, bendradarbiavimo ir įkvėpimo,“ – kalbėjo meras.

Taip pat meras padėkos raštą už nuoširdų ir ilgametį vadybinį darbą įteikė Vilkaviškio r. Kybartų „Rasos“ mokyklos direktorei Lilijai Žilinskienei.

Vicemerė D. Riklienė skaitė pranešimą tema „Įtrauki lyderystė: nuo ugdymo turinio naujovių iki praktinių sprendimų“. Vicemerė aptardama įtraukties principo įgyvendinimo gaires mokykloje akcentavo, kad kiekvienas mokinys turi turėti galimybę mokytis saugioje, tinkamoje edukacinėje aplinkoje, kurioje kiekvienas ugdomas pagal jo galimybes, poreikius bei polinkius.

Vadovė tikisi, kad susitelkus ir bendradarbiaujant visiems kartu bus įgyvendinta svarbiausia įtraukiojo ugdymo vizija –  užtikrinti, kad visų amžiaus grupių besimokantiems asmenims kartu su bendraamžiais vietos bendruomenėje būtų suteiktos prasmingos ir kokybiškos švietimo galimybės.

Savo pranešimą vicemerė baigė prasmingais žodžiais: „Visada turėkite savo išskirtinį veidą. Svarbiausiomis puoselėjamomis vertybėmis tegul būna profesionalumas, žmogiškas orumas, pagarba, pilietiškumas, šiuolaikiškumas ir bendradarbiavimas“.

Antrojoje susitikimo dalyje Lietuvos įtraukties švietime centro Švietimo pagalbos plėtros grupės vadovė Lina Palačionienė bei specialiojii pedagogė Audronė Vadakojienė  aptarė Lietuvos įtraukties švietime centro įtaką įtraukiojo ugdymo sėkmei bei pagalbos galimybes įtraukiojo ugdymo įgyvendinimui mokyklose.

Šis straipsnis Vilkaviškyje vyko tradicinis rudeninis savivaldybės švietimo įstaigų vadovų pasitarimas pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.


Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ praneša apie artėjančius eismo pokyčius

$
0
0

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja eismo dalyvius apie artėjančius eismo pokyčius.

  • Nuo rugpjūčio 30 d. bus atidarytas eismas per viaduką ties Pietariais.
  • Nuo rugsėjo 2 d. bus atidarytas eismas per naujai suformuotą žiedinę sankryžą ties Pietariais.
  • Nuo rugsėjo 2 d. bus atidarytas tiesioginis eismas Kauno kryptimi šalia prekybos centro „Moki-veži“.
Eismo organizavimo schema
Eismo organizavimo schema / Marijampolės savivaldybės administracijos nuotr.

Šis straipsnis Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ praneša apie artėjančius eismo pokyčius pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Mėgėjų teatrus vėl suburs festivalis „Atžalynas“

$
0
0

Rugsėjo 7 d. Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Jono Basanavičiaus gimtinėje vyks tradicinis tapęs Sūduvos mėgėjų teatrų festivalis „Atžalynas“.

Bendruomenių meno šventėje lankytojų lauks spektakliai, muzikiniai pasirodymai ir bagažinių turgelis. O rugsėjo 6 d. Gimtinėje rengiama Vaikų ir jaunimo teatro diena.

Jono Basanavičiaus gimtinė (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Vilkaviškio r.) kviečia nuotaikingai pasitikti rudenį šurmuliuojančiame sodybos klojime. Rugsėjo 7 d. nuo 13 val. muziejuje vyks kasmetinis Sūduvos mėgėjų teatrų festivalis „Atžalynas“. Festivalio svečiai galės išvysti net penkis įvairių teatrų sukurtus spektaklius. Pertraukų metu žiūrovams koncertuos Lazdijų kultūros centro Seirijų kultūros namų kapela „SAVI“. Renginį ves Dzūkaitė Marceliutė (Daiva Andruškevičienė). Visus festivalio pasirodymus bus galima pamatyti įsigijus muziejaus lankymo bilietą.

Jono Basanavičiaus gimtinė festivalį „Atžalynas“ organizuoja nuo 1997 metų. Muziejaus vadovė Rūta Vasiliauskienė pasakoja: „Nuo pat festivalio pradžios juo siekiame puoselėti klojimo teatro tradiciją. Apskritai mėgėjų teatrai suburia bendruomenes ir parodo, kad menas yra prieinamas visiems. Klojimas – demokratiška scena, kurioje mus gali nustebinti kaimynas ir kurioje mes įsitraukę galime nustebinti patys save. Visi galime burtis ir dalintis kūrybos džiaugsmu.“

Festivalio lankytojų lauks ir kita bendruomeninė pramoga – bagažinių turgelis. Muziejus kviečia atvažiuoti amatininkus, menininkus ir visus, siekiančius tvarumo ir norinčius parduoti nebenaudojamus daiktus. Informacijos teirautis ir registruotis galima tel. 8 342 69365.

Spektaklių programa

Po festivalio atidarymo 13 val. teatro programą pradės Marijampolės kultūros centro Sasnavos skyriaus Puskelnių kaimo mėgėjų teatras „Kuparas“ su spektakliu apie žmogaus prigimtį „Kunigo naudą velniai gaudo“ (rež. Birutė Labutytė). Tai linksma tragikomedija su siaubo elementais, sukurta pagal Žemaitės apsakymą.

14.30 val. Matuizų kultūros centro mėgėjų teatras „Giraitė“ įtrauks žiūrovus į meilės intrigas komedijoje „Trys dzūkų gražuolės“ (rež. Irena Čeplikienė), sukurtoje pagal Žemaitės pjesę „Trys mylimos“. Spektaklyje, kupiname ugningo dzūkių moterų temperamento ir dzūkų šnektos, apmąstoma, kaip moterys kartais pameta galvas dėl meilės ir taip prisidaro bėdų.

16 val. Lekėčių mėgėjų teatras pristatys spektaklį „Patriotai“ (rež. Vaida Brazaitienė), sukurtą pagal Petro Vaičiūno pjesę. „Patriotai“ – komedija, pajuokianti tarpukario Lietuvos valdžios atstovų patriotizmo povyzą, kuria dangstoma veidmainystė, niekšingi poelgiai, vagystės.

17.30 val. Zanavykų teatras nukels žiūrovus į Ameriką spektaklyje „Išprotėjęs pasaulis“ (rež. Gražina Guzovijienė) pagal Vidos Bladykaitės pjesę. Šioje komedijoje su absurdo prieskoniu pasakojama apie lietuvių siekį prasigyventi svečioje šalyje.

19 val. festivalį uždarys svečiai iš Vilniaus – teatras „Arbatvakariai“ su biografiniu spektakliu „Mūsų Bėja“ (rež. Eglė Tulevičiūtė), sukurtu 2021 m. minint Beatričės Grincevičiūtės 110-ąsias gimimo metines. Beatričė Grincevičiūtė (1911–1988) buvo viena pirmųjų ir ryškiausių kamerinio dainavimo populiarintojų Lietuvoje, palikusi neįkainojamą įrašų lobyną. Žiūrovai pajus, kodėl Beatričė buvo visų mylima ne tik dėl savito skaidraus balso, bet ir dėl daugybės kitų asmenybės bruožų – gyvenimo džiaugsmo, dvasinės bendrystės ir empatijos visam, kas gyva.

Jaunųjų kūrėjų diena

Muziejus suburs ir jaunuosius teatralus. Rugsėjo 6 d. nuo 10 val. Jono Basanavičiaus gimtinės klojime vyks Vaikų ir jaunimo teatro diena „Atžalynas“. Lankytojų lauks du smagūs spektakliai vaikams: Marijampolės kultūros centro Liudvinavo skyriaus vaikų teatro studijos „Gaja“ spektaklis „Pepė Ilgakojinė“ (rež. Vita Gvazdaitienė) ir Veisiejų kultūros namų vaikų ir jaunimo meninės raiškos klubo „Vizija“ spektaklis „Skruzdėlytės Margo svajonės“ (rež. Erika Petrauskienė).

Svečių taip pat lauks žaidimai su renginio vedėja Kamile Volungevičiūte ir gardieji renginio rėmėjo „Art Glacio“ ledai. Šventė padės pirmąją mokslo metų savaitę užbaigti lengvai, nuotaikingai ir skaniai. Joje apsilankyti bus galima įsigijus muziejaus lankymo bilietą, registracija tel. 8 342 69365.

Lietuvos nacionalinio muziejaus naujienas kviečiame sekti interneto svetainėje: http://www.lnm.lt/ arba socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/lnmuziejus/.

Šis straipsnis Mėgėjų teatrus vėl suburs festivalis „Atžalynas“ pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

„Sporto naktis“ jau penktąjį kartą kviečia išbandyti jėgas įvairiuose turnyruose

$
0
0

Jau penktąjį kartą vyksianti sportiškiausia naktis mieste rugpjūčio 30 dieną Rygiškių Jono gimnazijos stadione vėl ketina suburti bendruomenės narius, neabejingus sportui.

Šiemet dalyviai kviečiami išbandyti jėgas net septyniuose skirtinguose sporto turnyruose: tinklinio (4×4), futbolo (5×5), krepšinio (3×3), badmintono, stalo teniso, e. sporto, 5 kilometrų bėgimo. Taip pat žiūrovus džiugins gatvės gimnastų „Zero gravity team“ pasirodymas, o žiūrovams viso renginio metu liūdėti neleis DJD.

„Sporto naktyje“ kviečiami dalyvauti jauni 14–29 m. ir vyresni (30+ m.) bendruomenės nariai, nepriklausomai nuo jų lyties, negalių.

Organizatoriai „Jaunimas YRA“ kviečia Marijampolės jaunimą ir visus miestelėnus bei miesto svečius paskutinįjį vasaros penktadienį praleisti kartu, turiningai leidžiant laisvalaikį sporto turnyruose bei palaikant dalyvius.

Renginio programa: 

  • 18:30 val. 5 km bėgimas;
  • 19:00 val. Mišrus lauko badmintono turnyras;
  • 19:30 val. Zero gravity team pasirodymas;
  • 20:00 val. Tinklinio turnyras (4×4);
  • 20:00 val. Futbolo turnyras(5×5);
  • 20:00 val. Stalo teniso turnyras (1×1);
  • 21:00 val. E-sporto turnyras;
  • 22:30 val. Krepšinio turnyras (3×3).

Renginys dalinai finansuojamas Marijampolės savivaldybės lėšomis.

Šis straipsnis „Sporto naktis“ jau penktąjį kartą kviečia išbandyti jėgas įvairiuose turnyruose pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Laikinai Prancūzijoje gyvenantis Afganistano pilietis pasieniečius mėgino apmauti albaniška klastote

$
0
0

Kalvarijos pasieniečiams įkliuvo Afganistano pilietis, kontrolės metu pateikęs, įtariama, suklastotą vairuotojo pažymėjimą.

Trečiadienį prieš vidurnaktį VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos pareigūnai ties Salaperaugio kaimu (Kalvarijos sav.), kelyje Marijampolė–Suvalkai, patikrinti sustabdė iš Lietuvos išvykstantį automobilį „Opel Corsa“. Prancūzijoje registruotą transporto priemonę vairavo 30-ies Afganistano pilietis, turintis leidimą laikinai gyventi Prancūzijoje.

Dokumentų patikros metu pasieniečiams vairuotojo pateiktas jam neva Albanijoje išduotas vairuotojo pažymėjimas sukėlė abejonių. Apžiūrėję jį dokumentų tyrimo prietaisu, VSAT pareigūnai nustatė, kad vairuotojo pažymėjimas, įtariama, – suklastotas. Jo mikrotekstas ir optiškai kintantis elementas – imituoti, nėra UV apsaugos ir lazerinio graviravimo.

Apklausiamas vyras tvirtino neva Albanijoje lankęs vairavimo kursus ir už vairuotojo pažymėjimą sumokėjęs 300 JAV dolerių.

„Opel Corsa“ vairuotoją pasieniečiai 48 valandoms sulaikė ir uždarė į areštinę.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl dokumento suklastojimo ar disponavimo juo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroras. Už tokią nusikalstamą veiką įstatyme numatyta areštas arba laisvės atėmimas iki 4 metų.

Artimiausiu metu bus nuspręsta, kokią kardomąją priemonę paskirti Afganistano piliečiui.

Šis straipsnis Laikinai Prancūzijoje gyvenantis Afganistano pilietis pasieniečius mėgino apmauti albaniška klastote pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Įsibėgėja kaimiškų vietovių infrastruktūros darbai

$
0
0

Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, pastaruoju metu įvairiose kaimiškosiose vietovėse aktyviai vykdomi kelių remonto darbai, siekiant pagerinti vietos gyventojų kasdienį gyvenimą ir skatinti kaimo plėtrą.

Liudvinavo, Sasnavos ir Mokolų seniūnijose atnaujinta kelių danga bei įrengtos nuovažos net septyniose skirtingose gatvėse. Liucinavo kaime remonto darbai pabaigti Pakrantės gatvėje, Liudvinavo miestelyje – Parko g., Buktos kaime – Sodų g., Padovinio kaime – Šermukšnių g., Tautkaičių kaime – Kaštonų g., Puskelnių kaime – Plytinės g. ir Gustabūdžio kaime – Medžiotojų g.

Netrukus bus užbaigti atnaujinimo darbai Pietariuose bei Buriškių kaime, kur tvarkoma privažiuojamojo kelio asfalto danga prie daugiabučių namų. Kapitalinio remonto darbai dar vykdomi Patašinės kaimo Baraginės gatvėje, o artimiausiu metu darbai prasidės ir Igliaukos seniūnijoje, Daugirdų kaime.

Šie keliai yra itin svarbūs vietos gyventojams, nes geresnė infrastruktūra skatina kaimo vietovių plėtrą, didina jų patrauklumą naujakuriams. Tinkamai prižiūrimi ir tvarkomi keliai ne tik užtikrina saugų eismą, bet ir gerina gyvenimo kokybę. Tai dar vienas svarbus žingsnis į priekį, siekiant užtikrinti, kad ir kaimiškosios vietovės būtų patrauklios ir patogios gyventi.

Šis straipsnis Įsibėgėja kaimiškų vietovių infrastruktūros darbai pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Gautas laiškas tikrai nuo bendradarbio? Sukčiai nusitaikė ir į jūsų darbinį el. paštą

$
0
0

Internetiniai sukčiai ir toliau aktyviai pelnosi – finansų rinkos dalyvių duomenimis, iš Lietuvos gyventojų ir juridinių asmenų vien pernai apgaule išviliota apie 12,3 mln. eurų. Sparčiai besivystančios technologijos programišiams leidžia veikti vis originaliau.

Vienas iš būdų – apsimesti kolega ar įmonės vadovu. Pasak Donato Drakicko, „Tele2“ produkto vadovo, tokiais būdais sukčiai siekia gauti prieigą prie jautrių įmonės duomenų ir išvilioti pinigų.

Sukčius išduoda neįprastas spaudimas

„Apsimesdami kolega sukčiai siunčia elektroninius laiškus, kad surinktų svarbią informaciją ir taip pasipelnytų. Visai netikėtai galite gauti el. laišką iš įmonės generalinio direktoriaus su prašymu nedelsiant įsigyti dovanų kortelių ar atskleisti duomenis kitam būsimam pirkiniui įmonės vardu. Pati apgaulė gali būti įvairių formų, tačiau galutinis tikslas – kaip nors išvilioti pinigus iš jūsų arba įmonės, kurioje dirbate“, – įspėja D. Drakickas.

Eksperto teigimu, tokio tipo apgavystės vykdomos pasitelkiant psichologinę manipuliaciją. Sukčiai stengiasi sukurti klaidinantį skubos jausmą, kai prašoma itin greitai atskleisti jautrią įmonės informaciją.

Todėl gavus tokio pobūdžio el. laišką D. Drakickas pataria neskubėti ir atidžiai bei kritiškai perskaityti gautą informaciją, įvertinti, ar ji skamba logiškai. Ypač skeptiškai reikėtų vertinti, jei el. laišką siunčiantis asmuo prašo jūsų ką nors nutylėti.

„Galima pastebėti, kad sukčiai, bendraudami su savo auka, prašo laikytis griežto konfidencialumo. Taikant tokias manipuliacijas aukai sukuriamas klaidingas įsivaizdavimas, kad yra privalu skubiai vykdyti aukštas pareigas užimančio kolegos pavestas užduotis ir apie tai niekam nepasakoti“, – sako „Tele2“ produkto vadovas.

3 paprasti saugumo žingsniai

D. Drakicko teigimu, gavus įtartiną laišką iš tariamo bendradarbio ar įmonės direktoriaus, būtina tikrinti informaciją ir imtis 3 veiksmų:

Tiesiogiai kreipkitės į kolegą, kuris neva atsiuntė įtartiną el. laišką. Geriausias būdas – informaciją su juo aptarti gyvai. Jei tokios galimybės nėra, į kolegą kreipkitės skambučiu ar el. paštu. Būkite budrūs ir susisiekimui naudokite tik patikrintus ir iš seniau turimus kontaktus – nepasikliaukite įtartiname el. laiške nurodyta informacija, nes ji priklauso grėsmės sukėlėjui.

Patikrinkite el. pašto adresą. Tokioje situacijoje būtina įsitikinti, ar gautas laiškas yra išsiųstas iš įmonės domeno. Kartais tai atpažinti yra itin sunku, kadangi sukčiai įsigyja domenus, kurie atrodo panašūs į jūsų įmonės – gali skirtis vos keli skaitmenys ar raidės. Kilus įtarimui dėl el. pašto adreso tikrumo, reikėtų nukopijuoti ir įklijuoti domeno adreso pusę į naršyklę. Jei tokios internetinės svetainės atverti nepavyks, greičiausiai turite reikalų su sukčiais.

Laikykitės vidinės darbo tvarkos. Prašymai, susiję su įmonės finansais ir pirkimais, turi būti derinami su žmogiškųjų išteklių, viešųjų pirkimų ar buhalterijos skyriais. Tokie procesai yra gana griežtai nustatyti ir aprašyti vidiniuose įmonės dokumentuose. Laikantis apibrėžtos tvarkos, yra mažesnė tikimybė tapti sukčių auka.

„Tele2“ produkto vadovas pataria nespausti jokių nuorodų ir neatidaryti jokių dokumentų, kurie yra platinami su tokiais laiškais. Juose gali būti kenkėjiškų programų ir virusų, bandymų išvilioti jūsų prisijungimo duomenis ar bankinę informaciją.

Anot D. Drakicko, nuo šių kibernetinių grėsmių internete apsisaugoti gali padėti ir speciali papildoma apsauga. Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta interneto apsauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų.

Paslauga taip pat leidžia apriboti prieigą prie tam tikro turinio domenų, o tam nereikia įsidiegti jokių papildomų programų ar programėlių. Šią paslaugą užsisakyti galima operatoriaus savitarnos svetainėje.

Pranešimas spaudai

Šis straipsnis Gautas laiškas tikrai nuo bendradarbio? Sukčiai nusitaikė ir į jūsų darbinį el. paštą pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Sugrįžus į mokyklas, sugrįš ir ligų sezonas: kaip paruošti vaiko organizmą rudens iššūkiams ir išvengti negalavimų?

$
0
0

Kai tik vaikai sugrįžta į darželius ir mokyklas, pasipila ligos – mintis, kurią girdime kone kasmet artėjant rudens sezonui. Ne veltui sakoma, jog slides reikia ruošti vasarą – šaltajam sezonui, pasak specialisčių, taip pat galima pasiruošti šiltuoju metu. Kaip stiprinti vaikų imunitetą ir kaip pasirengti sugrįžimui į kolektyvą, kad po pirmųjų savaičių mokykloje ar darželyje neužkluptų įvairūs negalavimai?

Rudenį vaistinėse klientai dažniausiai skundžiasi karščiavimu, kosuliu, sloga, gerklės skausmu bei virškinimo problemomis. „Taip pat dažnai ieškoma vitaminų ir imunitetą stiprinančių priemonių – rudens metu padažnėja įvairių susirgimų dėl susilpnėjusio imuniteto. Viena dažniausių vaikus užklumpančių ligų, žinoma, yra peršalimas, taip pat – gripas“, – sako BENU budinčios vaistinės vedėja Laura Kairiūkštienė.

Pasak jos, su šaltuoju sezonu padaugėja ir pedikuliozės atvejų, viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, įskaitant laringitą, sinusitą, faringitą. Atšiauresnis oras vaikams gali iššaukti ir astmos simptomus.

Raktas į sveikatą – vaiko grūdinimas

Vienas efektyviausių būdų, galinčių paruošti vaiką šaltajam sezonui, yra organizmo grūdinimas, padedantis imuninei sistemai atlaikyti įvairiausius susirgimus ir negalavimus.

„Rekomenduočiau grūdinimą pradėti nuo daugiausiai receptorių turinčių kojų bei rankų, – sako klinikų vaikams „Mama, aš sergu“ vaikų ligų gydytoja, vaikų nefrologė Dovilė Ruzgienė. – Iš pradžių vaiką po truputį pratinkite plauti rankas po šaltu vandeniu, vėliau vėsiu vandeniu prauskite veiduką, o tuomet trumpam pakiškite pėdas po šaltu vandeniu. Taip pat labai rekomenduočiau paraginti vaiką kartu basomis bėgioti po šlapią žolę ar pabraidyti ežere.“

Kitas etapas, pasak gydytojos, yra gerklės pratinimas prie šalčio – iš pradžių vaikui derėtų pasiūlyti gerti kambario temperatūros vandenį, vėliau – šaltą, o galiausiai galima duoti pagurkšnoti vandens su ledukais.

„Reikėtų nepamiršti, kad kiekvienas vaikas yra skirtingas, todėl būtina atsižvelgti į individualias jo organizmo savybes, o jeigu kyla klausimų – pasikonsultuoti su gydytoju“, – priduria D. Ruzgienė.

Nenuginčijama sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo svarba

Vaistininkė L. Kairiūkštienė priduria, jog grūdinimąsi vasarą turėtų papildyti ir subalansuota mityba, apimanti vaisius ir daržoves, reikiamą baltymų kiekį, sveiką žarnyno mikroflorą palaikyti padedančius probiotikus bei pakankamą kiekį vandens.

„Į vaiko mitybos racioną rekomenduojama įtraukti ir gerųjų angliavandenių, sveikųjų riebalų. Taip pat rekomenduojama vengti cukraus, miltinių patiekalų, greitojo maisto“, – antrina D. Ruzgienė.

Ne ką mažiau svarbus ir fizinis aktyvumas, kasdienis judėjimas lauke, sportavimas, važinėjimas dviračiu arba plaukiojimas. Pasak D. Ruzgienės, vaikams patartina gryname ore kasdien praleisti bent 2 valandas.

Vaikui būtinas kokybiškas miegas

„Reikėtų nepamiršti laikytis pastovaus miego grafiko – net vasaros metu vaikui derėtų išmiegoti reikiamą valandų kiekį, kad jis jaustųsi energingas ir žvalus“, – priduria L. Kairiūkštienė.

Vaikams būtinas kokybiškas nakties miegas – maždaug nuo pusės dešimtos iki 1–2 valandos yra aktyvūs augimo hormonai, melatoninas ir kitos normaliam vaiko vystymuisi bei imuniteto formavimuisi svarbios medžiagos.

„Priklausomai nuo amžiaus, bendra paros miego trukmė skiriasi. Mažesni vaikai eina pogulio dienos metu, tad bendra jų miego trukmė yra ilgesnė. Vaikai iki 12 metų per parą vidutiniškai pramiega nuo 10 iki 14 valandų. Svarbu eiti miegoti tuo pačiu metu ir, priklausomai nuo amžiaus, išmiegoti reikiamą valandų kiekį“, – pabrėžia gydytoja.

Anot jos, elgesys išduoda, jei miego vaikui nepakanka – jis sunkiai keliasi rytais, popiet tampa irzlus, dienos metu atrodo mieguistas, jam sunku sutelkti dėmesį, vaikas tampa neramus, agresyvus.

Tėvų vaistinėlėje rudenį – ne tik vitaminai, bet ir vaistažolės

Ruošiantis rudens sezonui tėvams savo vaistinėlėje, pasak L. Kairiūkštienės, pravers turėti vaistų nuo karščiavimo ir skausmo, pastilių nuo gerklės skausmo, sirupo nuo kosulio, purškalų nuo nosies užgulimo, preparatų nuo viduriavimo ir vėmimo.

„Imuniteto stiprinimui tinka vitaminai C ir D, cinkas bei probiotikai, tačiau reikia nepamiršti ir natūralių vaistažolių preparatų, – teigia vaistininkė. – Pavyzdžiui, ežiuolė yra viena iš populiariausių vaistažolių – ji padeda malšinti peršalimo simptomus ir pagreitinti sveikimo procesą. Stiprių antibakterinių ir antivirusinių savybių turi česnakas, o imbieras padeda kovoti su uždegimais bei infekcijomis, stimuliuoja imuninę sistemą.“

Natūralių preparatų sąrašą L. Kairiūkštienė papildo kurkumino turtinga ciberžole, daug vitamino C ir antioksidantų turinčiu šaltalankiu, kurie yra žinomi dėl savo savybių, padedančių kovojant su įvairiais peršalimo simptomais.

„Nors šie vaistažolių preparatai gali padėti stiprinti imunitetą, jie turėtų būti vartojami kaip papildoma priemonė esant įvairioms peršalimo ligoms“, – priduria L. Kairiūkštienė.

D. Ruzgienė teigia, kad maisto papildus vaikams gerti rekomenduojama pavasarį, kai negaunama pakankamai vitaminų, tačiau juos rinktis reikėtų ypač atsakingai, geriausia – pasitarus su gydytoju.

„Kadangi gyvename mažai saulėtoje šalyje, vitaminą D rekomenduojama vartoti nuo rugsėjo iki gegužės mėnesio ne tik kūdikiams, tačiau ir vyresniems vaikams bei suaugusiems. Jo dozę parenka gydytojas. Žuvų taukus patartina vartoti ištisus metus“, – sako gydytoja.

Anot D. Ruzgienės, ligų bijoti nereikia, nes tai – natūralus procesas: „Vaikai auga, kartu auga ir jų imuninė sistema, o tai reiškia, kad jei jie nesirgs, neišmoks ir pasveikti. Tik ligos metu imunitetas mokosi sukelti uždegimą bei sureguliuoti imuninės sistemos komponentų veiklą.“

Pranešimas spaudai

Šis straipsnis Sugrįžus į mokyklas, sugrįš ir ligų sezonas: kaip paruošti vaiko organizmą rudens iššūkiams ir išvengti negalavimų? pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.


Senosios, archajinės marijampoliečių (kapsų) vestuvės

$
0
0

Praeityje marijampoliečių, kaip ir visų kapsų vestuvės buvo ilgos ir trukdavo visą savaitę. Veiksmas vykdavo tik rudenį, kada visi darbai jau buvo užbaigti. Tai buvo tarsi ilga drama susidedanti iš daugybės veiksmo dalių: Vakarynos, Šliūbas, Stovėjimas, Užgėrės, Pasekėjai, Kraičio išvežimas, Suguldymas, Prikėlimas, Sugrąžtai, Atgrąžtai.

Pagrindiniai dramos aktoriai savaime suprantama nuotaka ir jaunikis. Po to rikiuojasi kvieslys, piršlys, svočia, kraitvežiai, pulkauninkai, kukarka. Taip pat muzikantai-smuikininkai, nes mūsų protėvių vestuvėse armonika buvo nepriimtina.

Jaunikis turėjo savo pulką ir muzikantą, o nuotaka savuosius. Tokios dramos, kuri vadinosi vestuvės, ateiti stebėti galėjo kiekvienas. Ir visa tai stebintiems nieko nekainavo. Tai buvo bendruomenės šventė, kaip atlaidai ar jomarkas. Tačiau neprašytam svečiui suolo atsisėsti prie stalo nebuvo. Todėl tokių lankytojų niekas nevaišino.

Į vestuves svečius kviesdavo kvieslys – būtinai smarkus ir raitas vaikinas. Aplankydavo kaimo ir aplinkinių kaimų giminaičius ir ūkininkus. Rankose laikydavo parėdytą trišakę šakelę – žaliu raisčiu papuoštą, apkarstytą įvairiaspalviais„kasnykais“, su skambaliuku viršūnėje. Atjojęs į kviečiamų svečių kiemą užeidavo į stubą. Atsistodavo prie pat durų, išvyniodavo iš skepetaitės „kvieslį“ ir po truputį skambindamas informuodavo apie kvietimą.

Perskaitęs informaciją, savo trišakę lazdelę mesdavo ant namuose gyvenusios mergos, nusiimdavo kepurę ir garsiai ištardavo: „Tegul bus pagarbintas“. Tuomet eidavo sveikinti visus iš eilės. Mergos turėjo būtinai kažką pakabinti ant kvieslio kaklo: juostą, rankšluostį.

Vestuvės paprastai startuodavo pirmadienio vakarą, vakarynomis. Kaimo jaunimas susirinkdavo padainuoti, pašokti. Tą vakarą nuotaka prašydavo jaunikaičius į jos pulką. Sutikę su kvietimu vaikinai vaidino pulkauninkus. Jų skaičius svyruodavo nuo aštuonių iki dvylikos žmonių. Kiekvienas vyrukas sau į porą pasiimdavo pulkauninkę – sesę, pusseserę. Jaunikis savo ruožtu formuodavo savąjį pulkelį.

Šliūbas visada įvykdavo antradienio pavakarę. Anksti rytą nuotaka pati eidavo prašyti į pulką tuos, kurių nematė vakarynose. O apie dešimtą valandą jau susirinkdavo visas būrys: šokdavo, dainuodavo, užkandžiaudavo.

Mergos ruošdavo nuotaką šliūbui: perpindavo kasas ir uždėdavo ant galvos galiono „pakalkę“ su vainikais. Tai buvo maži rūtų kuokšteliai aplink galioną. Visos pulko moterys taip pat buvo su galionais. Tik be vainikų, tiesiog aplink plaukus apkaišytos rūtų šakelės. Dainuodavo tam skirtas dainas.

Kai nuotaka jau buvo paruošta, laukdavo atvykstančio jaunikio su pulku. Vaikas įlipdavo į medį ir stebėdavo. Tokiu būdu perspėdavo nuotaką iš anksto apie atvykstančius. Jaunosios pulko mergos dainuodavo graudžias dainas ir versdavo nuotaką ašaroti:

Vai sesele, lelijėle,

Nesėdėki už stalelio,

Tik išeiki ant dvarelio,

Pažiūrėki į šakelę.

Pažiūrėki in šalelę,

Kas ateina per laukelį,

Ir atrūksta juodas dūmas,

Ir atjoja raitų pulkas.

Jaunikis ir jo pulkas buvo dosniai vaišinamas. Po vaišių visas vyrų būrys išvyksta į bažnyčią. Raštinėje buvo daromi sutuoktuvių aktai ir tvarkoma dokumentacija. Kiek palūkėjęs į bažnyčią skuosdavo ir jaunosios pulkelis.

Po šliūbo iš anksto susitarę abu pulkai atvykdavo į tą pačią karčiamą. Karčiamos savininkė, paprastai žydė, pasitikdavo nuotaką su apkaišytu pyragu, karvojumi, ir buteliu degtinės. Karčiamoje marijampoliečių pulkai praleisdavo iki pat vidurnakčio: šokdavo, gerdavo ir valgydavo. Už valgį apmokėdavo svočia, o už gėrimus visas pulkas. Pulkauninkai susimesdavo pinigus ir nupirkdavo tiek gorčių gėrimų, kiek iš anksto buvo sutarta.

Iš karčiamos visi važiuodavo į stovėjimą. Stovėdavo dažniausiai pas svočią. Šios dramos veiksmas paprastai vykdavo iki trečiadienio pietų. Ir vėl visas valgis buvo apmokamas iš svočios sąskaitos, o gėrimai iš pulko. Vienas pulkas stovėdavo seklyčioje, o kitas gryčioje. Prisirinkdavo daug pašalinių žmonių: šokdavo visi kartu, tačiau gerdavo ir valgydavo tik vestuvių dalyviai. Pašalinės mergos turėjo būti tik su rūtų šakelėmis, o nuotaka ir jos pulkauninkės buvo galionuotos.

Bus daugiau…

Straipsnis perleistas naujai. Originali publikacijos data – 2019 m. gruodžio 2 d.

Šis straipsnis Senosios, archajinės marijampoliečių (kapsų) vestuvės pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Šuo – ne vienkartinė investicija: tinkamai rūpindamiesi augintiniu sutaupysite

$
0
0

Įsigyjant šunį ar kitą gyvūną neretai pagalvojama tik apie tai, kiek šis kainuoja, ir neįvertinamos visos kitos su naujais įsipareigojimais atsirandančios išlaidos. Gyvūnų priežiūros specialistai ir finansų ekspertai pabrėžia, kad augintinio turėjimas yra susijęs ir su įvairiais finansiniais įsipareigojimais.

Veterinarė Gabrielė Biliūtė ragina  pagalvoti, ar savo augintiniams skiriame pakankamai dėmesio, ar tinkamai rūpinamės jų sveikata, ir priduria, kad tinkamai ir laiku pasirūpinus savo augintiniais galima gerokai sutaupyti.

Kalbėdama apie augintinių sveikatą ji visų pirma pabrėžia tinkamą mitybą ir savalaikę profilaktiką. Deja, anot jos, tiek viena, tiek kita lietuviai neretai pamiršta.

„Turint naują šeimos narį juo ir rūpintis reikia taip pat, kaip ir bet kuriuo kitu šeimos nariu. Šuns negalima šerti bet kuo, negalima į jo sveikatos problemas žiūrėti pro pirštus. Dažnai sakoma, kad augintinius išlaikyti labai daug kainuoja, nes jie turi daug sveikatos problemų, tačiau pamirštama, kad augintinių šeimininkai dėl daugelio problemų yra atsakingi patys“, – sako G. Biliūtė.

Profilaktika užkerta kelią ligoms

Veterinarė pabrėžia, kad tinkama augintinių sveikatos profilaktika yra raktas į ilgesnį jų gyvenimą ir mažesnes išlaidas.

Sumažinti išlaidas atliekant profilaktinius sveikatos patikrinimus, anot G. Biliūtės, iš tiesių galima labai reikšmingai, tačiau Lietuvoje tai kol kas, deja, yra retenybė.

„Gaila, tačiau žmonės pas specialistus dažniausiai ateina, kai gyvūno būklė jau būna sunki. Profilaktinius sveikatos patikrinimus šunims reikia atlikti kasmet, vyresniems šunims, įprastai nuo 7 metų, juos vertėtų atlikti ir dažniau, net kas pusmetį“, – sako veterinarė.

Ji priduria, kad nereikia pamiršti, jog skiepai nuo virusinių ligų, infekcinio hepatito, šunų maro viruso, parvovirusinio enterito, paragripo, infekcinio tracheobronchito yra būtini siekiant užkirsti kelią virusinių ligų pasireiškimui. Taip pat būtina prevencija nuo blusų, erkių, endoparazitų.

„Kasmetinis gyvūno skiepijimas apsaugo šeimininkus nuo didelių išlaidų, nes dažnai taikomas gydymas priklauso ir nuo viruso virulentiškumo, ir nuo paties gyvūno imuniteto. Stipriai išsekusio gyvūno atstatymas atneša labai dideles išlaidas“, – dėsto pašnekovė.

Netaupykite šunims duodami savo maistą

Veterinarė taupantiems visų pirma primena, kad augintinių jokiu būdu negalima maitinti žmonėms skirtu maistu. Šunų maitinimas žmonių maistu nuo stalo lemia virškinimo trakto sutrikimus, enteritą ar netgi gastritą.

Visavertė gyvūnų mityba aukštos klasės pašarais sumažina riziką atsirasti įvairioms augintiniams būdingoms virškinamojo trakto, šlapimo pūslės ligoms.

„Žmonių maistas šunims gali sukelti alergijas ar apsinuodijimus, sveikatos sutrikimus, juk  patiekalai būna paruošti su įvairiais prieskoniais. Tad iš tiesų šunims neduodami žmonėms skirto maisto net sutaupysite, nes nereiks pirkti medikamentų, lankytis pas veterinarus. Rinkitės gyvūnams skirtus pašarus, o jei norite juos palepinti, nupirkite skanėstų, skirtų jūsų augintiniui”, – dėsto G. Biliūtė.

Ji taip pat pastebi, kad jokiais būdais šūnų negalima maitinti kaulais, nors daugelis stereotipiškai mano, kad tai tinkamas ėdalas šunims. Vis dėlto maistinės vertės jie neturi, o sukelia daug problemų: žarnos perforaciją, užstrigimą, tuštinimosi sutrikimus.

Anot veterinarės, jei labai norima ir augintiniams patinka, jiems galima duoti šiek tiek vaisių ar daržovių: obuolių, bananų, morkų, agurkų, brokolių, kopūstų.

Imantis atsakomybės būtina įvertinti galimybes

Prieš įsigyjant šunį žmonės dažnai nesusimąsto, kaip augintinis paveiks šeimos finansus, tačiau apie tai pagalvoti yra būtina, sako skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Creditea“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė. Anot jos, suderinti rūpestį savo augintiniais su finansiniais ištekliais gali būti nelengva.

„Atsakingi šeimos nariai turi ramiai paskaičiuoti, kiek pinigų kas mėnesį augintinio išlaikymui reikės, nes taupyti augintinio sąskaita negalima. Dažnai biudžetus sudarančios šeimos vertina tik šeimoje esančių žmonių skaičių, išlaidos augintiniams į skaičiuokles neįtraukiamos, tačiau jos taip pat gali sudaryti gana reikšmingą mėnesio pajamų dalį ir to negalima pamiršti“, – sako D. Stoškuvienė.

Tai ir viena priežasčių, kodėl šuns negalima dovanoti – žmonėms padovanosite ne tik džiaugsmo, bet ir finansinių rūpesčių.

„Kai kalbama apie augintinius, finansinės temos dažnai vengiama. Bet būtina įvertinti tai, kad reikės mokėti už šuns dresūrą, reikės žaislų, pavadėlių, specialaus maisto. Vienas didžiausių išlaidų sudaro veterinarų paslaugos, skiepai, vaistai. Atostogaujant šunį reikės kažkam palikti, tad gali tekti mokėti ir už jo priežiūrą. Su augintinio turėjimu susijusias išlaidas galima vardinti ir vardinti“, – pastebi D. Stoškuvienė.

Augintiniams reikia įvairios veiklos

Pasak G. Biliūtės, labai svarbus ir šuns aktyvumo užtikrinimas. Jei gyvūnas dar jaunas, jam būtini ilgesni pasivaikščiojimai, aktyvūs žaidimai, bendravimas su kitais šunimis. Augintinio taip pat negalima palikti ilgai uždaryto namuose. Šunų savininkams ji pataria nepagailėti pinigų ir laiko profesionaliai dresūrai.

„Labai svarbu stengtis išlaikyti tinkamą gyvūno svorį, palaikyti jo fizinę būklę. Antsvorio turinčių šunų gyvenimo trukmė sumažėja apie 2,5 metų. Antsvoris didina apkrovas sąnariams, gyvūnams tampa sunkiau gyventi per karščius, taip pat atsiranda širdies veiklos disfunkcijos“, – dėsto veterinarė.

Beje, gyvūnams, kaip ir žmonėms, įvairių nelaimių nutikti gali net ir namuose, sako specialistė: jie gali suėsti ne vietoje paliktus vaistus, naminius augalus, praryti smulkius žaislus. Šeimininkai turėtų pasirūpinti, kad aplinka, kurioje auga šuo, būtų kuo saugesnė.

Pranešimas spaudai

Šis straipsnis Šuo – ne vienkartinė investicija: tinkamai rūpindamiesi augintiniu sutaupysite pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Senosios marijampoliečių (kapsų) vestuvės: II dalis

$
0
0

Pas nuotakos motiną vykdavo kraičio išvežimas. Kraitvežių paprastai buvo trys ar keturi jaunuoliai. Privalėjo būti stiprūs vyrai, kad galėtų „atsilaikyti prieš kaimo bobas“.

Jų kepurės buvo papuoštos eglių šakutėmis, plunksnomis ir visokiais blizgučiais. Vienas paprastai turėjo iš barsuko odos pagamintą krepšį, kuriame buvo pyragas ir butelis degtinės. Kraitvežiai išpirkdavo iš nuotakos pusės buvusių moterų kraičius.

Kraitvežius dar vadino kupčiais: stumdydavo, tampydavo ir visomis išgalėmis stengdavosi pavogti  krepšį. Prie silpniausio kraitvežio prišokdavo penkios-šešios kaimo moterys ir stengdavosi susukti jį į paklodę. Tačiau dažniausiai kraitvežiai vienas kitą gelbėjo. Derybos su kaimo bobomis užtrukdavo keletą valandų, skambėdavo dainos ir pokštai.

Pagaliau kraitvežiai susiderėdavo ir kraičius išpirkdavo. Tam reikalui jaunikis jau buvo įdėjęs keletą pinigų iš anksto. Tie pinigai atitekdavo nuotakos motinai už kraičio sudėjimą. Po derybų prasidėdavo kraičio krovimas į vežimus. Ir vėl skambėdavo juokas, nes kraitvežiai viską vogdavo: kibirus, vištas, stiklines.

Iš stovėjimo veiksmo dalies, trečiadienį apie pietus, visi važiuodavo pas nuotaką. Sutemus čia vykdavo nuotakos užgėrės. Jaunąją pasodindavo už drobe užtiesto stalo. Iš abiejų pusių, tarsi ją saugodami, susėsdavo broliai. Ant stalo stovėjo tuščia lėkštė. Mergos dainuodavo: „Susirinkit giminėlės, artimieji susiedėliai, dovanokite seselei, vis aukselio, sidabrėlio, vis muštinių dolerėlių“.

Veselninkai vienas paskui kitą mėtydavo į lėkštę pinigus. Kiekvienas gerdavo jam paduotą stikliuką degtinės ir bučiuodavo nuotaką. O mergos traukdavo pagyrimo ar pašaipos dainas. Vėliau mesdamas pinigą ir jaunikis stengėsi pabučiuoti nuotaką. Tačiau už stalo sėdintys broliai neleisdavo jam to padaryti. Mergos dainavo jau būsimam vyrui: „Atvėžlioja vėžliukas, su raudonom kojukėm, su plačiom letenukėm. Pasisergėk sesele, pasisergėk jaunoji. Ateina šidorėlis, šidavos tave jauną ir rūtų vainikėlį“.

Po užgėrių motina nuimdavo nuotakos vainiką – rūtomis kaišytą galiono pakalkę. Nes dabar dukra jau ne nuotaka, o marti. Tuomet motina marčią atiduodavo jaunikiui, o tas sodindavosi ją prie savo svočios. Svočia pagaliau gavusi marčią dėdavo ant stalo geriausias savo vaišes: karvojų, keptą žąsį, ir kitus gardumynus. Tuo tarpu jaunosios motina atnešdavo jaunikio pulkui pirmąjį šiltą valgį vestuvėse: kopūstų, kruopų ir šiltos mėsos.

Po svočios pietų marčią vesdavo į seklyčios kamaraitę arba į klėtį. Ten uždėdavo pabriuvus, aprišdavo skepetą. Trečiadienio naktį, o kartais jau ir saulei tekant, jaunikio pulkas parsiveždavo marčią į sutuoktinio namus.

Ketvirtadienį šokdavo, dainuodavo, vaišindavosi jau pas jaunikio mamą. Apie pietus atvažiuodavo jaunosios pulkas-pasekėjai. Abu pulkai linksmindavosi drauge. Į pavakarę prasidėdavo jaunikio užgėrės. Už stalo sėdėdavo jaunikis, marčia ir svočia. Į lėkštę vėl buvo metami pinigai. O marti dalindavo dovanas jau iš savojo kraičio.

Jaunikio tėvui dovanodavo marškinius ir juostą. Uošvienei visą eilę: undaroką, „jekę“ ir skepetą. Kiekvienam broliui marškinius, o sesėms po abrūsą – skarinį rankšluostį. Vestuvių pabroliai, piršlys, muzikantas ir virėja gaudavo drobinį rankšluostį. Kiekvienas pulko narys džiaugdavosi juosta. Jaunikio bernas, piemenėlis taip pat nelikdavo nuskriausti. Visos dovanos turėjo būti pagamintos jaunosios rankomis.

Po užgėrių jaunikio motina vesdavo naująją porą suguldymui į klėtį. O penktadienio ryte vykdavo iškilmingas prikėlimas. Vestuvių svečiai triukšmaudavo, kaip įmanydami. Rankose laikydami keptuves drauge su muzikantu keldavo jaunuosius. Triukšmaudavo, dainuodavo prikeltuvių dainas. Laukdavo kol marti pravers klėties duris ir paduos butelį degtinės. Tuomet su triukšmu grįždavo į seklyčią.

Anyta ar tarnaitė nešdavo į klėtį vandens bliūdą marčiai nusiprausti. O ši mesdavo į vandenį pinigą. Atsikėlusi marti pati pirma iššluodavo gryčią ir sėsdavo pusryčių. Tai buvo ženklas, kad bus rūpestinga ir prižiūrės jaunikio namuose tvarką. Penktadienį sugužėdavo kaimynai ir iki vakaro visi linksmindavosi.

Šeštadienį išveždavo muzikantą namo. Likdavo tik vyresnio amžiaus giminės ir kaimynai. Sekmadienį po mišių jaunavedžiai ir svočios su pulkais pradėdavo susiedą. Susirinkdavo toje pačioje karčiamoje, kaip ir antradienio naktį. Jaunikis pastatydavo butelį degtinės, o svočia užkandį. Jei išgerdavo daugiau, pulkas išlaidas kompensuodavo.

Po to jaunikis su marčia važiuodavo pas žmonos tėvus. Ten rasdavo sukviestus gimines ir svočias. Prasidėdavo Sugrąžtai. Per Sugrąžtus vyresnieji lėbaudavo nuo sekmadienio iki pirmadienio pavakarės. Atgrąžtai įvykdavo po savaitės – kitą sekmadienį. Tuomet jau marčios tėvai, broliai, giminės vykdavo į jaunikio tėviškę. Ątgrąžtai – tikroji vestuvių trukusių ištisą savaitę pabaiga.

Tokios marijampoliečių „veseilios“ vykdavo iki pat pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Dvidešimtojo amžiaus trečiame dešimtmetyje beveik visos senosios tradicijos pradėjo nykti. Jaunieji jau nesuprasdavo, kas yra kvieslys, merginos neatpažindavo pakalkės.

Straipsnis publikuotas pakartotinai. Originali publikacijos data – 2019 m. gruodžio 3 d.

Šis straipsnis Senosios marijampoliečių (kapsų) vestuvės: II dalis pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Bėgikams metas suklusti: elektrolitų ignoravimas gali turėti pavojingų pasekmių

$
0
0

Daug sportuojantiems, gausiai prakaituojantiems ar sergantiems širdies ligomis gydytojai visuomet pirmiausia rekomenduoja pasirūpinti savo organizmo elektrolitų pusiausvyra.

Būtent jie yra atsakingi už mūsų ląstelių ir organų funkcionavimą, tad ekspertai pataria atkreipti dėmesį į elektrolitų balansą, kuris yra ypač svarbus varžybų dieną.

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė aiškina, kad elektrolitai, tokie kaip natris, kalis, magnis, fosforas, chloras ir kalcis, atlieka kritinį vaidmenį palaikant svarbias kūno funkcijas. „Šie mineralai padeda reguliuoti skysčių balansą, raumenų susitraukimus, nervinių impulsų perdavimą, kraujo pH, krešumą ir  dar eilę funkcijų. Atliekant fizinį darbą, bėgimo metu ir ypač karštomis dienomis, kai daug prakaituojame, organizmas netenka ne tik vandens, bet ir svarbių elektrolitų“, – sako gydytoja.

Kaip atpažinti dehidrataciją?

„Bene aiškiausias ir labai svarbus dehidratacijos požymis – troškulys. Bėda ta, jog dėl amžinių pokyčių, neretai ir dėl elementaraus mūsų užimtumo, troškulį esame linkę ignoruoti. Dėl to dehidratacija gali pasižymėti galvos skausmu, silpnumu, raumenų mėšlungiu, net širdies ritmo sutrikimais. Jei jaučiate troškulį ar kitus paminėtus simptomus, pirmiausia reikėtų griebtis vandens stiklinės“, – aiškina gydytoja dietologė.

Kaip užtikrinti gerą elektrolitų balansą organizme?

Pasak gydytojos dietologės, pirmiausia reikia gerti vandenį, taip pat stengtis subalansuoti mitybą, kurioje gausu vitaminų, mineralų, rinktis daugiau namuose gaminamus patiekalus, kurie sveikatai palankesni nei pusfabrikačiai. „Natūralūs elektrolitų šaltiniai – tai įvairios kruopos, riešutai, sėklos ir, žinoma, vaisiai bei daržovės“, – pataria dr. E. Gavelienė.

Keletas maistinių medžiagų šaltinių:

Kalio:

  • Bananai;
  • Tamsiai žalios spalvos daržovės, pvz., špinatai;
  • Saldžiosios bulvės;
  • Ankštinės daržovės;
  • Avokadai.

Magnio:

  • Moliūgų, saulėgrąžų sėklos;
  • Tamsiai žalios spalvos daržovės;
  • Riešutai;
  • Avokadai;
  • Juodasis šokoladas.

Kalcio:

  • Pienas ir pieno produktai (pvz., sūris, jogurtas);
  • Tamsiai žalios lapinės daržovės (pvz., brokoliai, kale kopūstai);
  • Tofu;
  • Rešutai;
  • Žuvų (pvz., sardinių) konservai su kaulais.

Chloro:

  • Stalo druska (natrio chloridas);
  • Alyvuogės;
  • Ruginė duona;
  • Jūros gėrybės.
  • Fosforo:
  • Žuvis ir jūros gėrybės;
  • Liesa mėsa;
  • Anštinės daržovės;
  • Riešutai.

Natrio:

  • Stalo druska;
  • Sūdytos daržovės;
  • Alyvuogės.
  • Bėgikams vien maisto nepakanka

Nors kalio, natrio, kalcio bei magnio gauname su maistu, ilgus nuotolius bėgiojantiems ir daug prakaituojantiems žmonėms vien maisto nepakanka. „Intensyviai sportuojant itin sunku visų reikiamų medžiagų gauti tik iš maisto. Kuomet treniruojamasi daug ir intensyviai, į pagalbą visada reikėtų pasitelkti elektrolitų papildus ir juos vartoti atsakingai. Nors šiais laikais daug informacijos galima rasti internete, visada naudinga pasikonsultuoti su gydytoju dietologu bei sporto mediku dėl konkretaus atvejo, ypač jei buvo pasiekta dehidratacija, sukėlusi daug neigiamų pasekmių organizmui“, – sako dr. E. Gavelienė.

Ieško sveikatai palankesnių alternatyvų

Visgi aktyviai sportuojantiems ir puoselėjantiems sveiką gyvenimo būdą svarbu ilgalaikė sveikatai palanki ir subalansuota mityba. Be to, keičiasi ir pirkėjų įpročiai – vis dažniau bulvių traškučius keičia į riešutų pakelį ar kitą sveikatai palankesnę alternatyvą. „Pastebime jau ne pirmus metus, kad žmonės vis labiau linkę domėtis sveikatai palankiais maisto produktais, skaito etiketes ir kitus pakuočių žymėjimus“, – sako prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė.

Būtent tam, kad pirkėjams būtų lengviau atpažinti sveikatai palankesnį maistą, prekybos tinklas jau kurį laiką tam tikrus produktus žymi ženklu „Rinkis sveikiau“. „Rimi“ komanda atrenka ir pažymi sveikatai palankesnius asortimento produktus, vadovaudamasi LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Šiaurės šalių mitybos ir Europos parlamento bei tarybos rekomendacijomis.

„Atrinkti produktai – tie, kuriuose yra mažiau riebalų (arba sudėtyje yra kokybiškesnių riebalų), druskos, cukraus ir esama daugiau skaidulinių medžiagų. Taikant šiuos kriterijus, apribojamas maisto priedų ir sintetinių dažiklių, sveikatai nenaudingų riebalų ir aliejų, GMO ir kitų ingredientų naudojimas“, – sako prekybos tinklo atstovė ir priduria, kad norint pradėti valgyti sveikiau, nereikia kelti revoliucijos savo gyvenime. Tegul viskas vyksta palaipsniui, po truputį, nes svarbus ne tik rezultatas, bet ir kiekvienas nedidelis žingsnis.

„Rimi Vilniaus maratono“ organizatoriai kviečia visus dalyvius pasirūpinti savo sveikata ir tinkamai pasiruošti varžyboms, kad bėgimas taptų ne tik malonumu, bet ir sveikatingumo šaltiniu.

Šis straipsnis Bėgikams metas suklusti: elektrolitų ignoravimas gali turėti pavojingų pasekmių pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

„Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus?

$
0
0

Socialinę platformą „Snapchat“ žino kiekvienas jaunuolis. 2024 m. antrojo ketvirčio duomenys rodo, kad ši programėlė kasdien sulaukė net 432 milijonų aktyvių vartotojų visame pasaulyje.

Parents.com skaičiavimu, net 20 proc. visų, naudojančiųjų „Snapchat“, sudaro jaunesni nei 18 metų vartotojai. Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, teigia, kad „Snapchat“ vis dažniau naudoja net patys mažiausieji, todėl tėvams iškyla klausimų dėl jų vaikų privatumo ir saugumo.

Kodėl vaikai taip mėgsta „Snapchat“?

J. Antropik teigimu, „Snapchat“ – viena dinamiškiausių ir labiausiai kūrybiškumą skatinančių programėlių rinkoje, todėl vaikai itin greitai susižavi jos galimybėmis ir funkcijomis.

„Snapchat“ pasižymi galimybe žinutes ar nuotraukas talpinti tik laikinai, o tai sukuria spontaniškumo pojūtį. Toks bendravimas yra lengvesnis, nejaučiamas spaudimas, nes išsiųstos žinutės ar įkeltos nuotraukos saugomos tik 24 valandas. Be to, programėlėje apstu įvairiausių vaikų mėgstamų filtrų ir efektų, leidžiančių kūrybiškai ir linksmai keisti savo asmenukes bei vaizdo įrašus. Tai apeliuoja į vaikų meilę žaidimams ir kūrybiškumui“, – pastebi ekspertė.

Jos teigimu, „Snapchat“ platforma skatina bendruomeniškumą, jaunuoliai gali burtis į privačias grupes ir dalytis asmeniškesniu turiniu, kuris prieinamas tik patiems artimiausiems. „Vaikai yra itin bendruomeniški ir nuolat ieško ryšio su bendraamžiais, todėl toks neformalus ir vizualus programėlės pobūdis atitinka būtent tai, ką jauniausia karta mėgsta labiausiai – bendrauti nuolat, greitai ir vizualiai“, – sako skaitmeninio turinio vadovė.

Ar „Snapchat“ saugu naudoti vaikams?

J. Antropik teigimu, nors iš pirmo žvilgsnio programėlė yra itin nuotaikinga, spalvinga ir vizualiai patraukli, tėvams neretai kyla klausimas, ar jų vaikui yra saugu čia bendrauti ir dalintis savo nuotraukomis. Ekspertė išskiria kelis aspektus, kurie specialistams kelia nerimą dėl vaikų, čia leidžiančių savo laiką, saugumo:

Vaikai nepaiso amžiaus reikalavimo. Oficialus „Snapchat“ amžiaus reikalavimas yra 13 metų, tačiau jaunesni vaikai vis tiek gali naudotis programėle, pateikę klaidingą gimimo datą. Nors anksčiau jaunesniems nei 13 metų programėlės naudotojams buvo skirta funkcija „SnapKidz“, tačiau ji buvo nutraukta. Dabar „Snapchat“ besinaudojantys vaikai turi prieigą prie pilnosios versijos, o tai gali sudaryti sąlygas susipažinti su jų amžiui netinkamu turiniu.

Privatumo spragos. Vaikai programėlėje potencialiai gali bendrauti su nepažįstamaisiais, jei jų privatumo nustatymai nėra tinkamai sukonfigūruoti. Jie gali gauti žinučių iš nežinomų naudotojų, todėl kyla rizika susidurti su netinkamu turiniu ar internetiniais sukčiais. Be to, programėlės funkcija „Snap Map“ gali atskleisti vaiko buvimo vietą draugams, o jei nustatymai tinkamai nesutvarkyti, net ir nepažįstamiems žmonėms.

Netinkamas turinys. Programėlėje yra skiltis „Discover“, kurioje matomas turinys gali neatitikti vaikų amžiaus.

Rizika patirti patyčias. Žinučių siuntimo ir dalijimosi funkcijos šioje platformoje gali būti naudojamos internetinėms patyčioms. Dėl laikino žinučių pobūdžio tėvams ar globėjams gali būti sunkiau stebėti ir spręsti tokio elgesio problemą.

Nėra griežtai reguliuojamos tėvų kontrolės. Skirtingai nei kai kurios kitos socialinės medijos programėlės, „Snapchat“ neturi išsamių tėvų kontrolės funkcijų. Dėl to tėvams sunkiau stebėti savo vaiko veiklą platformoje.

Ką daryti, kad vaiko laikas internete būtų saugus?

J. Antropik teigimu, saugų vaiko laiką ne tik „Snapchat“, bet ir internete apskritai galima užtikrinti tėvams inicijuojant pokalbį su atžala apie atsakingą elgesį virtualioje erdvėje ir peržiūrint įvairių programėlių privatumo nustatymus.

„Tėvams ypač svarbu kalbėtis su vaikais apie internete tykančius pavojus ir saugų elgesį naudojant populiarias socialines platformas. Vaikams būtina akcentuoti, kad jaunimo taip mėgstamas programėles naudoja ne tik jų bendraamžiai – internetiniai sukčiai taip pat gali pasinaudoti vaikų naivumu ir pažeisti jų privatumą“, – sako ekspertė.

Ji primena, kad „Tele2“ teikia tarp tėvų itin populiarią interneto apsaugos paslaugą, kurią galima užsisakyti ryšio operatoriaus savitarnoje. Šią paslaugą užsisakę tėvai savo vaikų telefonuose gali apriboti norimų programėlių naudojimą. Taip pat „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta apsauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir užblokuoja prieigą prie jų. Apie šias grėsmes, pranešimo galimybę nustatymuose aktyvavę klientai, yra informuojami SMS žinute ar el. laiškais.

Šis straipsnis „Snapchat“ – vaikų mėgstamas socialinis tinklas. Ar jis saugus? pirmą kartą paskelbtas Sūduvos Gidas.

Viewing all 23644 articles
Browse latest View live